Dneska se mi běžet chtělo, ale tak mě bolela noha a navíc jsem věděl, že minimálně budu dobíhat za tmy, takže se mi vlastně nechtělo… Ale trochu jsem se zbuzeroval a vyrazil. Navíc jsem při tom načerpal cenné zkušenosti. Chystáte-li se vyběhnout do přírody, když už se stmívá, myslete na následující:
- Pokud se chystáte do míst, kde lampy nesvítí, mějte s sebou čelovku.
- Pokud máte s sebou čelovku, počítejte, že když si ji nandáte, bude se vám kinklat na hlavě, a to není pro povahy se slabším krkem.
- Pokud už ji rozsvítíte, počítejte s tím, že se bude vlivem vašich poskoků před vámi klepat světlo. Takže pokud se vám při cestě autobusem nebo na lodi dělá špatně, doporučuji před během kinedryl.
- Běžíte-li za tmy a po nezpevněné lesní nebo polní cestě, rozhodně zpomalte. Toto doporučuji nejen já, ale i 6 z 5 vyvrknutých kotníků.
- Běžíte-li za tmy, myslete na to, že vás nikdo nevidí, proto upusťte od kroucení svým pozadím, protože ve tmě nikoho neoslníte. Vlastně ano, maximálně díru na cestě a to tak, že vás náhlý propad docela překvapí.
- Při běhu ve tmě rovněž upusťte od sluchátek v uších. V tu chvíli už tak blbě vidíte, ještě byste blbě slyšeli a mohli byste i blbě dopadnout 🙂 …
- Při běhu za tmy musíte rovněž myslet na zvířátka, která můžete potkat. Protože zcela jistě vyděsíte vy je, ale v několika případech to může být destruktivní i pro vás. Taková splašená koroptev… Běžícího vyplašeného tvora identifikujete následovně.
- Pokud něco běží od vás rovně, je to kočka.
- Pokud něco běží od vás, je to malé a kličkuje to, pak je to zajíc.
- Pokud něco běží od vás, je to velké a kličkuje to, pak to bude patrně někdo, kdo vám něco dluží.
- Pokud něco stojí u cesty, svítí tomu oči, je to malé a nechystá se to utéci, pak je to liška. To je třeba ještě vyhodnotit, takže zastavte.
- Pokud k lišce uděláte pár kroků a pořád na vás zírá, pak máte problém. Otočte se na podpatku, přehoďte svůj tréninkový plán z vytrvalosti na sprint a upalujte pryč! (bude mít vzteklinu)
- Po cestě také můžete potkat lidi. Pokud je vidíte dřív než oni vás, tak se ideálně vysmrkejte nebo odkašlete, ať jste slyšet. Pomůže rovněž hlasité BREJ VEČÍR, ale na víc jak sto metrů asi nebudete slyšet, pokud se k dotyčnému blížíte zezadu.
- Proč na sebe vůbec upozorňovat? Lidé na procházce mohou mít psa a většinou puštěného. Takže by se vám mohlo stát, že vám váš tréninkový plán přehodí podle bodu č. 12 samotný pes 😉 .
- Běžíte-li na tmavé polní cestě můžete potkat i automobil.
- Je-li to dodávka nebo vůz, který když vás míjí, notně zpomalí, pak zvažte následující průběh vaší cesty…
- Pokud vás automobil předjel a po 200 metrech zastavil a zhasl, mějte se napozoru, mohou nastat dvě věci.
- Automobil se bude hýbat a vydávat zvuky, až jej budete míjet. To je ta dobrá varianta.
- Z automobilu se bude ozývat hlasitý rozhovor v cizím jazyce, nadávky a hádka. Pak změnte směr, zhastněte čelovku, zrychlete a začněte kličkovat. Jeden nikdy neví…
- Pokud běžíte mezi poli, které v posledních dnech brázdila kola traktorů, myslete na to, že ne každá z polních cest může vypadat jako když jste tu byli naposledy. Pak vám ani čelovka nepomůže, taková hrouda už položila nejednoho Zátopka.
- Nejdůležitější na nočním běhu ale je říci někomu, kam jdete běhat. Když se vám něco stane v noci, je mnohem větší pravděpodobnost, že si při úrazu počkáte mnohem déle, než vás někdo najde. Argumenty s mobilem si nechte od cesty… takový dobrý pád ze stráně, nebo nešikovně do škarpy, vyřadí z provozu 99% dnešních „dotykáčů“ ;).
Přísahám na svůj holý pupek, že minimálně polovina z toho je moje zkušenost 🙂 (No dobrá, lehce přibarvená…).
[images style=“2″ image=“http%3A%2F%2Fpaveljiranek.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2015%2F09%2FSHealth_22_10_14_1621.png“ width=“660″ caption=“Ke%20konci%20je%20vid%C4%9Bt%20v%C3%A1hav%C3%A1%20p%C5%99est%C3%A1vka%20p%C5%99ed%20nezn%C3%A1m%C3%BDm%20vozidlem…“ align=“center“ top_margin=“0″ full_width=“Y“]Věřím, že si noční běh, díky mé rukověti, náležitě užijete. A třeba vás potěší, že i tak je možné mít dobrou průměrnou rychlost. Za mě dneska na 8,89 km průměrná rychlost 9,7 km/h – možná to bylo tou liškou…
[images style=“2″ image=“http%3A%2F%2Fpaveljiranek.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2015%2F09%2Fnocni-bezec-2-225×300.jpg“ large_image=“http%3A%2F%2Fpaveljiranek.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2015%2F09%2Fnocni-bezec-2.jpg“ width=“225″ caption=“P%C5%99est%C3%A1vku%20na%20fotku%20jsem%20zvl%C3%A1dl%20%3A)“ align=“center“ top_margin=“0″ full_width=“Y“]Kdo nepochopil můj poslední článek, nebo si myslel, že už jsem to opravdu vzdal, tak má smolíka. Trénuji na závod dál. Momentálně mám v nohách 148,07 km. Trénuji buď běh s přestávkami na cvičení, nebo jsem také naposledy běžel intervalově – 30s sprint, pak 30s vyjít a tak dokola. Kromě cvičení teď inteznivně řeším jídelníček a odpočinek. Obojí se významně odráží na aktuální kondici. Napíšu o tom někdy příště.
Nočním běhům zdar přátelé! 🙂
[…] běžel pravděpodobně tenkrát, když jsem v noci potkal toho toulavého psa ;). Ostatně pro noční běžce jsem sepsal 21 tipů už před […]