19 věcí, na které myslete, když chcete zdolat Sněžku

Poslední výlet, který jsme s kamarády absolvovali, byl výšlap na Sněžku. Po delší době jsme si vyrazili do hor a mně z toho vypadlo opět několik bodů, které není špatné vědět, než se tam člověk vydá.

 1. Chcete-li vyrazit na Sněžku z Pece pod Sněžkou, nebojte se dojet až na parkoviště k lanovce. Můžete pak být poměrně brzy v lese.
 2. Na Sněžku vedou od lanovky celkem tři cesty. Po modré se jde Obřím dolem, po zelené a žluté přes Růžovou horu a ta třetí cesta je nejpohodlnější – lanovkou přes Růžovou horu až na Sněžku.
 3. Cesta Obřím dolem je prudší a náročnější na výstup i sestup. Cestou po zelené a žluté se můžete více kochat a celkově je mírnější. Cesta lanovkou je pouze o kochání se :). Volba je na vás. My jsme volili cestu po modré na Sněžku a po žluté a zelené přes Růžovou horu zpět na parkoviště.
 4. Každopádně až půjdete kolem lanovky, všimněte si na tabuli teploty a rychlosti větru na Sněžce. Budete vědět, že tam většinou JE zatracená zima!
 5. Pokud na začátku cesty Obřím dolem potkáte seniorský pár na výletě, nepošklebujte se jim a nemějte uštěpačné poznámky na jejich rychlost. Cesta bude totiž ještě dlouhá a oni vědí, proč šetří síly.
 6. Pokud vás po cestě Obřím dolem na kamenných schodech dohání svěží seniorský pár, který jste v životě neviděli, nevšímejte si jich a šetřete síly, cesta je stále ještě dlouhá.
 7. Pokud vás po cestě Obřím dolem na kamenných schodech dohání svěží seniorský pár, který jste již viděli a posmívali se jim, blahopřeji, čeká vás prvotřídní trapas. Doporučuji strčit hlavu mezi kameny a dělat suchou větev, třeba vám to vyjde a nepoznají vás… 🙂 .
 8. Pokud není vhodné místo, kde předstírat větev, nabídněte jim jako omluvu tabulku čokolády.
 9. Když mrholí v nížině, můžete mít maximálně lehce vlhké vlasy. Když ale mrholí v horách, například cestou Obřím dolem, je to jako kdybyby na vás někdo stříkal hadicí. Mějte s sebou nepromokavou bundu.
 10. Ať jdete kteroukoliv cestou pěšky, mějte s sebou dostatek svačiny a pití. Nespoléhejte se na to, že přece za tři kiláky je restauračka. Tři kilometry v horách nejsou totéž jako v nížině, naopak jsou mnohem dééélší.
 11. Když vám začnou docházet síly, tak kašlete na dietu. Rychle vás nastartuje oblíbená čokoláda. Ovšem jen pokud si už na vaší čokoládě nepochutnal seniorský pár na výletě – viz. bod č.8.
 12. Jestliže jste na Sněžku vyjeli lanovkou a nedošel vám bod č.3, pak je jisté, že na vás bude pěkný pohled. Není problém na Sněžce potkat běžně oblečené výletníky, kterak se klepou zimou v nesportovních elasťácích, tričkách a teniskách. Nevím proč, ale nějak jsem si při tom vzpomněl na článek Zkurvená generace :).
 13. Předchozí bod zkrátka říká – buďte oblečeni do hor, mějte na to pevnou obuv a popřípadě i nějaké náhradní svršky v batůžku.
 14. Až dorazíte na vrchol Sněžky, užijte si krásný výhled, pokud je rozumné počasí. Potěšte se svým úspěchem, nechte se od někoho vyfotit a pak POZOR, čtěte další bod!
 1. Na Sněžce jsou, kromě stanice lanovky a rotundy, také dvě občerstvovací zařízení. Česká poštovna Anežka a polská restaurace. Polská restaurace je na první pohled větší budova. Hledáte-li občerstvení za rozumné ceny, měli jste zůstat doma. Máte-li chuť rozhazovat, jistě zamiřte do polské restaurace. Není problém tam pořídit dva čaje a jednu kávu za téměř 250Kč. Přiznám se, že jsme se spletli, takže jsme si museli vyhodit z kopýtka… V české poštovně jsme se tudíž už neobčerstvovali.
 2. Když se vydaří počasí, tak je cesta zpátky už méně náročnější, zvlášť po žluté a zelené. Pokud se sice kocháte okolím, ale témata na hovoru už došla, trochu se nudíte a zároveň jste si doma zapomněli medvídka mývala, pak můžete hrát slovní fotbal nebo asociace. Doporučují tři ze tří trhlých výletníků ;).
 3. Nebo můžete něco cestou počítat. Třeba jednu nejčastěji se vyskytující rostlinu. Roste celoročně, je bílá a jmenuje se kapesníčka papírová… Musím použít výrok z filmu: „Je to hnus velebnosti!“. A víc to rozebírat nehodlám.
[images style=“2″ image=“http%3A%2F%2Fpaveljiranek.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2015%2F09%2F20150920_154212-2-m.jpg“ large_image=“http%3A%2F%2Fpaveljiranek.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2015%2F09%2F20150920_154212-2.jpg“ width=“600″ align=“center“ top_margin=“0″ alt_text=“Klidn%C4%9B%20si%20ten%20nepo%C5%99%C3%A1dek%20do%20p%C5%99%C3%ADrody%20odhazujme%2C%20v%C5%BEdy%C5%A5%20se%20to%20p%C5%99eci%20rozpadne%2C%20ne%3F“ caption=“Klidn%C4%9B%20si%20ten%20nepo%C5%99%C3%A1dek%20do%20p%C5%99%C3%ADrody%20odhazujme%2C%20v%C5%BEdy%C5%A5%20se%20to%20p%C5%99eci%20rozpadne%2C%20ne%3F“ full_width=“Y“]
 1. Podcenili-li jste své zásoby potravin, můžete se dozásobit, či nasytit i cestou zpět. Potkáte stanici lanovky na Růžové hoře a dále pak dvě restaurace. Recenzi však dělat nebudu, třeba měli jen špatný den…
 2. Pokud si výlet užíváte a máte volnější tempo, nebo „4 hodiny“ trávíte nedobrovolně v restauraci, myslete na čas a na to, že se někdy začně stmívat… Pak si buď pospěšte a nebo mějte v batůžku čelovku, či jinou svítilnu.

Když půjdete pěšky, potkáte zároveň cestou i nějaká chovná zvířátka, což vám cestu příjemně obohatí, zvlášť když máte s sebou děti. Přeji vám příjemnou cestu na naši nejvyšší horu a krásné zážitky s rodinou či přáteli!

7 Responses

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.