Ať si kdo chce co chce říká, já jsem přesvědčen, že jsme národem vzdělaným a kulturním. Prosím ty, kteří si právě významně odkašlali, aby nad tím přivřeli alespoň jedno očko. Je totiž pravda, že některá pravidla a společenské zvyklosti, jako bychom se stále nedokázali naučit. Jelikož jsem muž, doporučím dnes pár tipů zejména mužům (dámy nechť ale klidně čtou dál), aby na společenských událostech, typu ples, nebyli za nekulturní ignoranty. Slovy mého středoškolského profesora, inženýra Patery, který mě často rád povzbuzoval a motivoval k lepším výkonům: „Jiránku, vy jste ignorant“.
Předesílám, že se nepasuji do role nějakého společenského arbirta, nebo znalce módy. Proberu jen věci, které znám a které nejčastěji vidím kolem sebe, že jsou špatně.
Aniž by člověk promluvil, nebo cokoliv udělal, zradit ho může už jeho vzezření.
Jakých faux pas se může muž dopustit na svém zevnějšku?
[images style=“2″ image=“http%3A%2F%2Fpaveljiranek.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2015%2F10%2Fclanek-oblek.jpg“ width=“600″ align=“center“ top_margin=“0″ alt_text=“Mu%C5%BE%20v%20obleku“ full_width=“Y“]- Oblek vám sedí, kravatička uvázaná, ale z kalhot vám koukají botky Nike. Sportovní boty nejsou vhodným doplňkem společenského oblečení. Výmluvy typu, že vám boty rozkousal pes, nebo ve vzteku manželka… myslím vyhodila, vám opravdu nikdo „sesežere“.
- Oblek vám sedí, kravatička uvázaná, botičky jsou společenské, ale ouha, přes špínu není vidět, jaká je jejich skutečná barva. Vezměte si klidně anglické Loake z obchodu Le Premier, ale jsou-li zahnojené od špiček po paty, pak máte zaručenu první cenu jako čuně večera. Není přece problém je před odchodem otřít a přeleštit, popřípadě si s sebou vzít čistící houbičku do auta.
- Kalhoty ve správné délce, botky naleštěné, ale když dáte nohu přes nohu, vykoukne na přítomné vaše sexy lýtko, ať už chlupaté, nebo holé (tímto bych se rád vyhnul diskriminaci sportovců, jako jsou např. cyklisti, plavci a kulturisti, kteří si nohy holí). Ponožka by měla být tak dlouhá, aby i když si dáte obrazně „nohu za krk“, zůstala vaše noha skrytá.
- Máte v oblibě své červené slipy s papouškem? V tom případě do toho nikomu nic není a když se nikde nebudete obnažovat, klidně si je vezměte. Co nevykukuje, to by vadit nemělo. I když džentlmen by měl být sladěn ideálně celý (neplést s výrazem oslazený…).
- Máte skvěle padnoucí oblek s vestičkou a pečlivě jste si na něm zapnuli každý knoflík. Cože to melu? Proč by to měl být problém? U saka s více jak jedním knoflíkem se totiž spodní knoflík nezapíná a to ani u vesty. Zajímají-li vás všechny varianty a pravidla, rezepisuje to pěkně článek Jak se to vlastně zapíná.
- Upravujete si pyšně kravatu ve svém skvěle padnoucím obleku, ale z rukávu vám vyjedou holé ruce… Kde máte košili? Tedy vlastně kde máte rukávy košile? Že by vám bylo horko, tak jste si vzali „košili s krátkým“? Copak jste číšník, voják nebo policista v létě ve službě? Do obleku se nosí vždy košile s rukávem. Chcete-li si ulevit od horka, kupujte si košile a obleky s kvalitnějších látek, nebo letní verzi saka bez podšívky.
- Cítíte se skvěle, protože vaše modrá čtverečkovaná košile perfektně ladí s puntíčkovanou červenou kravatou ve vašem proužkovaném obleku… Pravidlo „méně je více“ platí i ve výběru barev a vzorů. Já vám sice neporadím, ale od toho jsou módní experti a znalci v pánském oblékání (Jak ladit košili a kravatu). Nejjednodušší je vzít si bílou košili do tmavého obleku a méně křiklavou kravatu s žádným nebo jemným vzorem.
- Při pohledu do zrcadla sám sebe chválíte, jak si to umíte ulehčit. Uzel na kravatě máte uvázaný už od tanečních, tak se nemusíte nikdy namáhat jeho uvázáním… Ostudou není to, že si chlap neumí uvázat kravatu. Ostudou podle mě je, když se to odmítá zatvrzele naučit. Předvázaná kravata má dvě nevýhody. Jednou je, že je pořád stejně zmuchlaná a materiál si neodpočine a může působit zvadle. Druhou nevýhodou je, že pokud vám někdo kravatu uvázal v patnácti letech, tak už její délka nemusí odpovídat třeba třicetiletému muži. Její konec by měl být mezi spodním a horním okrajem opasku. Můj táta mě do tanečních naučil vázat na kravatě Windsorský uzel. S tímhle jsem si vždy vystačil. Je hezky symetrický a jednoduše se dá „ponížit“ do polovičního Windsorského. Vázání kravaty a vyčištění bot společenských bot od té doby beru jako dvě základní dovednosti, které by měl chlap umět.
- Své černé botky máte vyčištěné, hrdě stojíte blízko baru, palce zavěšené za světle hnědý opasek a pyšně ukazujíc svoje obrovské kovové sportovní hodinky… Ne, nechci se pouštět do diskuse, jaké hodinky se hodí k obleku. Chci jen poukázat na to, že trojkombinace: „boty, opasek a hodinky“, by měla v ideálním případě barevně souznit. Mám-li černé boty, mám také černý opasek a ideálně hodinky s černým páskem.
- Stojíte doma v předsíni, jste perfektně oblečen a obut a protože je venku zima, sáhnete pod své červené zimní lyžařské bundě: „Přeci nezmrznu ne?“ (Zbývá si vzít kulicha s jelenem…) Je škoda zkazit celkový dojem hned při při příchodu na společenskou akci, když si obléknete sportovní zimní bundu. Ještě si s sebou na sál vezměte igelitku s vlastní flaškou červeného vína a dáte tomu korunu. Proč nemít na takové společenské události jeden pěkný kabát k obleku?
- Samostatnou kapitolou jsou muži ze „země za devatero horami“, kde se nosí jen džínovina… Tady ale žádná rada nepomůže.
Když už je muž ustrojený, co by měl dělat správně?
[images style=“2″ image=“http%3A%2F%2Fpaveljiranek.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2015%2F10%2Fclanek-par-ples.jpg“ width=“600″ align=“center“ top_margin=“0″ alt_text=“P%C3%A1r%20na%20maturitn%C3%AD%20ples“ full_width=“Y“]- Jdete-li někam s partnerkou, je vhodné jí nabídnout rámě.
- Jdete s partnerkou do schodů? Jsou-li dostatečně široké („více-proudá dálnice“ ), nabídněte jí rámě. Jsou-li schody užší („jedno-proudá silnice 1. třídy“ ), pak do schodů jděte za partnerkou v přiměřené vzdálenosti, abyste se na ní nelepili a aby neměla pocit, že to děláte kvůli okukování jejího pozadí. Ze schodů jde muž před partnerkou. V obou případech to je čistě praktická záležitost. Kdyby náhodou partnerka upadla, abyste ji mohli zachytit.
- Usedáte s partnerkou ke stolu? Hodí se jí odsunout a přisunout židli. Odsunout samozřejmě židli, nikoliv sedající ženu.
- Tančíte-li s partnerkou, nepoužívejte ji jako beranidlo! „Ucpe-li“ se před vámi taneční parket, hodí se rozlet včas zabrzdit a tančit na místě. Pokud neumíte tančit například valčík nebo polku na místě, věta: „Sorry, sem je neviděl.“, vaší tanečnici od bolesti z pošlapaných nohou, či z modřin v zádech, nepomůže.
- Tančíte-li nějaký kolový tanec, mějte pevné taneční držení v páru. Jste chlap, díky tomu se i vaše dáma bude cítit bezpečně. Mohlo by se vám stát nechtěně to, co udělal jeden tanečník své partnerce před lety na taneční soutěži. Traduje se, že ji v průběhu valčíku pustil z držení do diváků. Korunoval to však tím, že se zastavil a povídá: „Vážení přítomní, promiňte, ale s tou krávou se dneska nedá tancovat.“ A odešel.
- Malá poznámka k dámám. Taneční partner není věšák. Ať už má pevné držení nebo ne, nemůžete se na něj věšet. Váha vašich rukou zůstává pouze na vás, abyste si je udržely. Váš tanečník pak vydrží více kol a neochabne… když tančí, ehm.
- Poznámka k oběma tanečníkům. V tanečním páru vede muž. (Jste-li životními partnery, je to jen na vás, do toho vám mluvit nebudu.) Dámy, pokud máte horší zkušenosti s předešlými tanečníky, a jste zvyklé vést v páru, nepřenášejte tento znouzecnostní stereotyp automaticky na nového tanečníka, třeba vás překvapí. Mohlo by se stát, že budete o vedení spolu zápasit a tanec si vůbec neužijete. Pánové a vy se snažte, ale dámy po parketě nevláčejte.
Stačí to?
Kdo by se chtěl více dovzdělat, nebo si najít odpověď na konkrétní otázku, která ho během čtení napadla, nechť mi napíše. Popřípadě ho mohou odkázat v případě společenských pravidel oblékání a chování například na Novou velkou knihu etikety, gurua etikety a společenské výchovy, pana Ladislava Špačka, nebo na web Muži v česku, který se zabývá oblékáním mužů a je na něj navázán obchod s oblečením a obutím Le Premier.
Pokud jde o tanec a konkrétní kroky, mohu vás odkázat na mě a mou taneční partnerku a náš malý opakovací kurz společenských tanců Taneční opáčko. Za necelých 14 dní jej spouštíme a během 6 týdnů si v něm zopakujeme, či se znovu naučíme, základní společenské tance, se kterými se na plesech můžete setkat. Naučíme vás i základní komunikaci v páru beze slov, základy parketové moudrosti, kdy se po kurzu nebudete bát vplout do tanečních sálů, plných dravých tanečních ryb a hlavně si tanec v páru ještě více užijete. Zápis do kurzu končí už tuhle středu 28.října.
[button_1 text=“Mrknu%20na%20kurz“ text_size=“24″ text_color=“#ffffff“ text_bold=“Y“ text_letter_spacing=“0″ subtext_panel=“N“ text_shadow_panel=“N“ styling_width=“50″ styling_height=“14″ styling_border_color=“#000000″ styling_border_size=“0″ styling_border_radius=“6″ styling_border_opacity=“100″ styling_gradient_start_color=“#288cd0″ drop_shadow_panel=“N“ inset_shadow_panel=“N“ align=“center“ href=“http://tanecniopacko.cz/“ new_window=“Y“/]
Doufám, že vás článek pobavil a byl vám k užitku. Díky vylepšení několika drobností si člověk může takovou společenskou událost více užít, cítit se vyjímečně a nechat se tak cítit i ostatní, zejména dámy ve své blízkosti, pokud je džentlmen… zpívej Jirko!